Tag Archives: Steven Kirkland

Texas Leftist 2018 Endorsements- Democratic Primary

For those interested, here are the Texas Leftist Endorsements for the 2018 Democratic Primary.

Texas Primary Election Day is Tuesday March 6th, and Early Voting begins February 20th.  For the Primary, you must register to vote no later than February 5th (if you’re unsure of your voting status, here’s where you can check your registration).  Early voting procedures can differ depending on your county, but here are helpful links to some: Harris CountyFort Bend CountyBrazoria CountyMontgomery Countyand Galveston County

For other areas, visit the Texas Secretary of State’s Elections Page for your county information.

Texas Leftist has chosen to endorse candidates because they have demonstrated a commitment to advancing public policies that will improve the lives of Texans.  Though each person’s individual positions vary, they are generally candidates that stand for equality, social justice, comprehensive immigration reform, healthcare expansion, living wage and economic prosperity.

 

Though not endorsed by Texas Leftist, candidates Margarita Ruiz Johnson, Matt Harris, Glenn “Grumpy” Williams, Kevin Nelson, Tahir Javed and Levy Q. Barnes Jr. did participate in this year’s Texas Leftist Candidate Questionnaire.  Please consult their interviews for more information. 

 

Federal Races

United States Senate                            Beto O’Rourke

United States House TX #2               Silky Malik

United States House TX #7                Ivan Sanchez (TLCQ)

United States House TX #10             Tami Walker (TLCQ)

United States House TX #14              Adrienne Bell

United States House TX #18              Sheila Jackson-Lee

United States House TX #22              Steve Brown

United States House TX  #27             Vanessa Edwards Foster (TLCQ)

United States House TX #29               Sylvia R. Garcia

United States House TX #36               Dayna Steele

 

State Races

Governor                                                                    Andrew White

Lieutenant Governor                                            Mike Collier  (TLCQ)

General Land Office Commissioner             Miguel Suazo

Railroad Commissioner                                       Roman McAllen

Agriculture Commissioner                                Kim Olson

Comptroller                                                                Joi Chevalier

Texas State Senate #5                                Brian E. Cronin (TLCQ)

Texas State Senate #15                             John Whitmire

Texas State Senate #17                              Fran Watson (TLCQ)

Texas State House #28                               Meghan Scoggins

Texas State House #29                               Dylan Forbis

Texas State House #126                            Undrai Fizer

Texas State House #129                            Alexander Jonathan Karjeker

Texas State House #130                             Frederick A. Infortunio (TLCQ)

Texas State House #133                             Sandra G. Moore

Texas State House #134                             Allison Sawyer

Texas State House #138                              Adam Milasincic (TLCQ)

Texas State House #139                              Randy Bates

Texas State House #142                              Harold V. Dutton Jr.

Texas State House #146                               Shawn Nicole Thierry

Texas State House #147                               Garnet Coleman

 

Harris County Races

Harris County District Clerk                            Marilyn Burgess

Harris County Clerk                                              Diane Trautman

County Treasurer                                                   Dylan Osborne

Harris County Commissioner #2                  Adrian Garcia

Harris County Commissioner #4                   Penny Shaw

County School Trustee Position #3             Josh Wallenstein

 

Judicial Races

Texas Supreme Court, Place 2              Steven Kirkland

14th Court of Appeals, Place 3            Jerry Zimmerer

14th Court of Appeals, Place 8            Michele Chimene

55th Civil District Court                          Latosha Lewis Payne

113th Civil District Court                        Rabeea Collier

185th Civil District Court                       Jason Luong

188th Civil District Court                        Scott Dollinger

234th Civil District Court                        Lauren Reeder

269th Civil District Court                          Cory Sepolio

281st Civil District Court                           George Arnold

246th Family District Court                      Angela Graves- Harrington

289th Family District Court                      Barbara J. Stadler

309th Family District Court                      Kathy Vossler

Harris County Probate Court #2                         Jim L. Peacock

Harris County Probate Court #4                        James S. Horwitz (TLCQ)

Harris County Criminal Court #2                        Harold J. Landreneau

Harris County Criminal Court #5                        David M. Fleischer

Harris County Criminal Court #7                          Andrew A. Wright

Harris County Criminal Court #11                         Gus Saper

Harris County Criminal Court #12                        Juan A. Aguirre

Harris County Criminal Court #13                         Raul Rodriguez

Harris County Criminal Court #15                        Kris Ougrah

 

In addition to the TLCQ 2018 series, the following resources were also consulted for the 2018 Texas Leftist endorsements: Off The Kuff, Dos CentavosHouston GLBT CaucusProject Vote SmartThe Texas TribuneThe Houston Chronicle Endorsements, The Dallas Morning NewsThe League of Women Voters Guide and Ballotpedia.

 

(if you like this Texas Leftist post, please consider a donation!  Help us encourage Progressive, common sense ideals in the Lone Star State!!)

 

Texas Leftist 2016 Endorsements

For those interested, here are the Texas Leftist endorsements for 2016.

Texas Leftist has chosen to endorse candidates because they have demonstrated a commitment to advancing public policies that will improve the lives of Texans.  Though each person’s individual positions vary, they are generally candidates that stand for equality, social justice, healthcare expansion, living wage and economic prosperity.

Election Day 2016 is Tuesday November 8th, and Early Voting runs from October 24th through November 4th.  For Houston area voters, here’s early voting information for Harris CountyFort Bend County, Brazoria County, Montgomery County, and Galveston County.  For other areas, visit the Texas Secretary of State’s Elections Page for your county information.

 

 

Federal Races

U.S. President:                                                 Hillary Rodham Clinton (D)

U.S. Rep. District 2:                                       Pat Bryan (D)

U.S. Rep. District 7:                                      James Cargas (D)

U.S. Rep. District 9:                                       Al Green (D)

U.S. Rep. District 18:                                    Sheila Jackson Lee (D)

U.S. Rep. District 22:                                    Mark Gibson (D)

 

State Races

Railroad Commissioner:                             Mark Miller (L)  [TLCQ 2016]

State Board of Education, 6:                     R. Dakota Carter (D)

Justice, Supreme Court Place 3:            Mike Westergren (D)

Justice, Supreme Court Place 5:            Dori Contreras Garza (D)

Justice, Supreme Court Place 9:            Eva Guzman (R)

Court of Criminal Appeals Place 2:      Lawrence “Larry” Meyers (D)

Court of Criminal Appeals Place 5:      Betsy Johnson (D)

Court of Criminal Appeals Place 6:      Robert Burns (D)

 

State Senator, District 13:                            Borris Miles (D)

State Rep. District 126:                                 Joy Dawson- Thomas (D)

State Rep. District 127:                                 Joseph McElligott (G)

State Rep. District 134:                                 Ben Rose (D)

State Rep. District 135:                                 Jesse A. Ybanez (D)

State Rep. District 137:                                 Gene Wu (D)

State Rep. District 147:                                   Garnet Coleman (D)

State Rep. District 149:                                  Hubert Vo (D)

State Rep. District 150:                                  Michael Shawn Kelly (D)

 

District Races

Chief Justice, 1st Court of Appeals:          Jim Peacock (D)

1st Court of Appeals, Place 4:                       Barbara Gardner (D)

14th Court of Appeals, Place 2:                   Candance White (D)

14th Court of Appeals, Place 9:                   Peter M. Kelly (D)

11th Judicial District:                                         Kristen Hawkins (D)

61st Judicial District:                                          Fredericka Phillips (D)

80th Judicial District:                                         Larry Welman (D)

125th Judicial District:                                      Kyle Carter (D)

127th Judicial District:                                      R.K. Sandill (D)

129th Judicial District:                                      Michael Gomez (D)

133rd Judicial District:                                      Jaclanel McFarland (D)

151st Judicial District:                                       Mike Engelhart (D)

152nd Judicial District:                                      Robert K. Schaffer (D)

164th Judicial District:                                      Alexandra Smoots-Hogan

165th Judicial District:                                      Ursula A. Hall (D)

174th Judicial District:                                      Hazel B. Jones (D)

176th Judicial District:                                      Nikita “Niki” Harmon (D)

177th Judicial District:                                      Robert Johnson (D)

178th Judicial District:                                       Kelli Johnson (D)

179th Judicial District:                                       Randy Roll (D)

215th Judicial District:                                       Fred Shucart (R)

333rd Judicial District:                                       Daryl Moore (D)

334th Judicial District:                                       Steven Kirkland (D)

337th Judicial District:                                       Herb Ritchie (D)

 

Harris County Races

District Attorney:                                                 Kim Ogg (D)

Sheriff:                                                                         Ed Gonzalez (D)

County Attorney:                                                  Vince Ryan (D)

County Clerk:                                                          Ann Harris- Bennett (D)

County Commissioner, Pct. 3:                      Jenifer Rene Pool (D)

County School Trustee Pos. 2:                      Sherrie L. Matula (D)

County School Trustee Pos. 4:                      Marilyn Burgess (D)

Constable, Precinct 1:                                        Alan Rosen (D)

Constable, Precinct 6:                                        Silvia Trevino (D)

Justice of the Peace, Pct. 5, Place 1:          William “Bill” McLeod (D)

HISD Proposition 1:                                            AGAINST

 

The following resources were consulted for the 2016 Texas Leftist endorsements:  Project Vote SmartHouston Association of Women Attorneys, The Texas Tribune, The Houston Chronicle Endorsements, The Dallas Morning News, Houston GLBT Caucus, Off The Kuff, and Ballotpedia.

 

2016

 

 

Texas Leftist 2014 Endorsements

For those interested, here is the full list of Texas Leftist endorsements for 2014.  Some candidates will also have individual or group posts regarding their endorsement, which will be linked via candidate name from this post.  If a candidate participated in this year’s Texas Leftist Candidate Questionnaire, that information will appear beside their party affiliation.

Texas Leftist has chosen to endorse candidates because they have demonstrated a commitment to advancing public policies that will improve the lives of Texans.  Though each person’s individual positions vary, they are generally candidates that stand for equality, social justice, healthcare expansion, living wage, economic prosperity and common-sense governance.

Today is Election Day!!  Early Voting has begun for the state of Texas, and runs from October 20th until October 31st.  For any questions on where or how to vote, check out this previous post or visit the My Texas Votes website.

 

Though not endorsed by Texas Leftist, candidates Ron Hale, Ron Reynolds and Matthew Whittington did participate in this year’s Texas Leftist Candidate Questionnaire.  Please consult their interviews for more information.  

 

Federal Races

U.S. Senator:                                                    David Alameel (D)

U.S. Rep. District 2:                                      Niko Letsos (D)

U.S. Rep. District 7:                                      James Cargas (D)

U.S. Rep. District 14:                                    Don Brown (D)

 

State Races

Governor:                                                           Wendy Davis (D)

Lieutenant Governor:                                 Leticia Van de Putte (D) [TLCQ]

Attorney General:                                         Sam Houston (D)

 

Comptroller of Public Accounts:                Mike Collier (D)

Commissioner- General Land Office:     John Cook (D)

Commissioner of Agriculture:                      NO ENDORSEMENT

Railroad Commissioner:                                   Steve Brown (D)

 

State Senator, District 15:                               John Whitmire (D)   [TLCQ]

State Senator, District 17:                               Rita Lucido (D)   [TLCQ]

 

State Rep. District 16:                                         Michael Hayles (D)

State Rep. District 23:                                          Susan Criss (D) [TLCQ]

State Rep. District 132:                                       Luis Lopez (D)  [TLCQ]

State Rep. District 133:                                       Laura Nicol (D) [TLCQ]

State Rep. District 137:                                       Gene Wu (D)

State Rep. District 144:                                       Mary Ann Perez (D)

State Rep. District 148:                                       Jessica Cristina Farrar (D)

State Rep. District 149:                                       Hubert Vo (D)

State Rep. District 150:                                       Amy Perez (D)

 

District Races

1st Court of Appeals, Place 3                           Jim Sharp (D)

113th Judicial District                                           Steven Kirkland (D)

308th Family Judicial District                           Jim Evans (D)

309th Family Judicial District                           Kathy Vossler (D)

314th Family Judicial District                           Natalia Oakes (D)

District Attorney                                                      Kim Ogg (D)

 

Harris County Races

County Judge:                                                              Ed Emmett (R)

County Probate Court No. 3                             Jerry Simoneaux (D)

County Probate Court No. 4                             James S. Horwitz (D)

County Clerk                                                                Ann Harris- Bennett (D)

County Treasurer                                                      David Rosen (D)

County School Trustee Pos. 7                            Melissa Noriega (D)

 

Propositions

State of Texas Proposition 1 (Infrastructure)             FOR

Lone Star College System, Proposition 1                       FOR