Tag Archives: Who should I vote for?

Texas Leftist 2018 Endorsements- Democratic Primary

For those interested, here are the Texas Leftist Endorsements for the 2018 Democratic Primary.

Texas Primary Election Day is Tuesday March 6th, and Early Voting begins February 20th.  For the Primary, you must register to vote no later than February 5th (if you’re unsure of your voting status, here’s where you can check your registration).  Early voting procedures can differ depending on your county, but here are helpful links to some: Harris CountyFort Bend CountyBrazoria CountyMontgomery Countyand Galveston County

For other areas, visit the Texas Secretary of State’s Elections Page for your county information.

Texas Leftist has chosen to endorse candidates because they have demonstrated a commitment to advancing public policies that will improve the lives of Texans.  Though each person’s individual positions vary, they are generally candidates that stand for equality, social justice, comprehensive immigration reform, healthcare expansion, living wage and economic prosperity.


Though not endorsed by Texas Leftist, candidates Margarita Ruiz Johnson, Matt Harris, Glenn “Grumpy” Williams, Kevin Nelson, Tahir Javed and Levy Q. Barnes Jr. did participate in this year’s Texas Leftist Candidate Questionnaire.  Please consult their interviews for more information. 


Federal Races

United States Senate                            Beto O’Rourke

United States House TX #2               Silky Malik

United States House TX #7                Ivan Sanchez (TLCQ)

United States House TX #10             Tami Walker (TLCQ)

United States House TX #14              Adrienne Bell

United States House TX #18              Sheila Jackson-Lee

United States House TX #22              Steve Brown

United States House TX  #27             Vanessa Edwards Foster (TLCQ)

United States House TX #29               Sylvia R. Garcia

United States House TX #36               Dayna Steele


State Races

Governor                                                                    Andrew White

Lieutenant Governor                                            Mike Collier  (TLCQ)

General Land Office Commissioner             Miguel Suazo

Railroad Commissioner                                       Roman McAllen

Agriculture Commissioner                                Kim Olson

Comptroller                                                                Joi Chevalier

Texas State Senate #5                                Brian E. Cronin (TLCQ)

Texas State Senate #15                             John Whitmire

Texas State Senate #17                              Fran Watson (TLCQ)

Texas State House #28                               Meghan Scoggins

Texas State House #29                               Dylan Forbis

Texas State House #126                            Undrai Fizer

Texas State House #129                            Alexander Jonathan Karjeker

Texas State House #130                             Frederick A. Infortunio (TLCQ)

Texas State House #133                             Sandra G. Moore

Texas State House #134                             Allison Sawyer

Texas State House #138                              Adam Milasincic (TLCQ)

Texas State House #139                              Randy Bates

Texas State House #142                              Harold V. Dutton Jr.

Texas State House #146                               Shawn Nicole Thierry

Texas State House #147                               Garnet Coleman


Harris County Races

Harris County District Clerk                            Marilyn Burgess

Harris County Clerk                                              Diane Trautman

County Treasurer                                                   Dylan Osborne

Harris County Commissioner #2                  Adrian Garcia

Harris County Commissioner #4                   Penny Shaw

County School Trustee Position #3             Josh Wallenstein


Judicial Races

Texas Supreme Court, Place 2              Steven Kirkland

14th Court of Appeals, Place 3            Jerry Zimmerer

14th Court of Appeals, Place 8            Michele Chimene

55th Civil District Court                          Latosha Lewis Payne

113th Civil District Court                        Rabeea Collier

185th Civil District Court                       Jason Luong

188th Civil District Court                        Scott Dollinger

234th Civil District Court                        Lauren Reeder

269th Civil District Court                          Cory Sepolio

281st Civil District Court                           George Arnold

246th Family District Court                      Angela Graves- Harrington

289th Family District Court                      Barbara J. Stadler

309th Family District Court                      Kathy Vossler

Harris County Probate Court #2                         Jim L. Peacock

Harris County Probate Court #4                        James S. Horwitz (TLCQ)

Harris County Criminal Court #2                        Harold J. Landreneau

Harris County Criminal Court #5                        David M. Fleischer

Harris County Criminal Court #7                          Andrew A. Wright

Harris County Criminal Court #11                         Gus Saper

Harris County Criminal Court #12                        Juan A. Aguirre

Harris County Criminal Court #13                         Raul Rodriguez

Harris County Criminal Court #15                        Kris Ougrah


In addition to the TLCQ 2018 series, the following resources were also consulted for the 2018 Texas Leftist endorsements: Off The Kuff, Dos CentavosHouston GLBT CaucusProject Vote SmartThe Texas TribuneThe Houston Chronicle Endorsements, The Dallas Morning NewsThe League of Women Voters Guide and Ballotpedia.


(if you like this Texas Leftist post, please consider a donation!  Help us encourage Progressive, common sense ideals in the Lone Star State!!)