Texas Leftist 2018 Endorsements

After much consideration, and several requests from loyal readers, Texas Leftist has decided to issue endorsements for the 2018 Election.  And yes, this endorsement list is being compiled without having completed a general election questionnaire series, known as the TLCQ.  But knowing how important this list is to some readers, for one final time, I am happy to provide it.

Below is the full list of Texas Leftist endorsements for 2018.  I may follow up with more in depth posts for a few of the races.

Lastly… for so many reasons, the 2018 General Election is the most important vote that Texans will take in more than a generation… it could, indeed, be the most important vote of our lives.  Thank you for taking it seriously, and an incredible thank you for consulting Texas Leftist as you head to the polls.  Please encourage everyone that you know to do their research, and be sure to vote.  With an historic number of Texans registered, the final step is to make sure that we ALL show up.

Election Day 2018 is Tuesday November 6th, and Early Voting runs from October 22nd through November 2nd.  For Houston area voters, here’s early voting information for Harris CountyFort Bend CountyBrazoria CountyMontgomery Countyand Galveston County For other areas, visit the Texas Secretary of State’s Elections Page for your county information.

Federal Races

U.S. Senator:                                                    Beto O’Rourke (D)

U.S. Rep. District 2:                                      Todd Litton (D)

U.S. Rep. District 7:                                      Lizzie Pannill Fletcher (D)

U.S. Rep. District 8:                                      Steven David (D)

U.S. Rep. District 9:                                      Al Green (D)

U.S. Rep. District 10:                                    Mike Siegel (D)

U.S. Rep. District 14:                                    Adrienne Bell (D)

U.S. Rep. District 18:                                    Sheila Jackson-Lee (D)

U.S. Rep. District 22:                                    Sri Preston Kulkarni (D)

U.S. Rep. District 29:                                    Sylvia R. Garcia (D)

U.S. Rep. District 14:                                    Dayna Steele (D)

 

Statewide Races

Governor:                                                                Lupe Valdez (D)

Lieutenant Governor:                                       Mike Collier (D)

Attorney General:                                               Justin Nelson (D)

Comptroller of Public Accounts:                Joi Chevalier (D)

Commissioner- General Land Office:      Miguel Suazo (D)

Commissioner of Agriculture:                     Kim Olson (D)

Railroad Commissioner:                                  Roman McAllen (D)

 

Justice, Supreme Court Place 2:                  Steven Kirkland (D)

Justice, Supreme Court Place 4:                  R. K. Sandill (D)

Justice, Supreme Court Place 6:                 Kathy Cheng (D)

Presiding Judge, Ct Criminal Appeals:    Maria T. Jackson (D)

Court of Criminal Appeals, Place 7:          Ramona Franklin (D)

 

State Legislative Races

State Senator, District 7:                                David Romero (D)

State Senator, District 15:                             John Whitmire (D)

State Senator, District 17:                             Rita Lucido (D)

 

State Rep. District 15:                                         Lorena Perez McGill (D)

State Rep. District 27:                                         NO ENDORSEMENT

State Rep. District 129:                                      Alexander Karjeker (D)

State Rep. District 130:                                      Fred Infortunio (D)

State Rep. District 131:                                      Alma Allen (D)

State Rep. District 132:                                      Gina Calanni (D)

State Rep. District 133:                                      Marty Schexnayder (D)

State Rep. District 138:                                       Adam Milasincic (D)

State Rep. District 144:                                       Mary Ann Perez (D)

State Rep. District 147:                                       Garnet Coleman (D)

State Rep. District 148:                                       Jessica Christina Farrar (D)

 

District Judicial Races

1st Court of Appeals, Place 6:                           Sarah Beth Landau (D)

1st Court of Appeals, Place 7:                           Julie Countiss (D)

1st Court of Appeals, Place 8:                            Richard Hightower (D)

1st Court of Appeals, Place 9:                           Peter Kelly (D)

14th Court of Appeals, Place 3:                         Jerry Zimmerer (D)

14th Court of Appeals, Place 4:                          Charles Spain (D)

14th Court of Appeals, Place 5:                          Frances Bourliot (D)

14th Court of Appeals, Place 6:                          Meagan Hassan (D)

14th Court of Appeals, Place 8:                          Margaret Poissant (D)

55th Judicial District:                                                Latosha Lewis Payne (D)

113th Judicial District:                                             Rabeea Collier (D)

157th Judicial District:                                             Tanya Garrison (D)

180th Judicial District:                                             DaSean Jones (D)

182nd Judicial District:                                            Danillo Lacayo (D)

184th Judicial District:                                             Abigail Anastasio (D)

190th Judicial District:                                             Beau Miller (D)

208th Judicial District:                                             Greg Glass (D)

209th Judicial District:                                 Brian Warren (D)

230th Judicial District:                                 Chris Morton (D)

232nd Judicial District:                                Josh Hill (D)

234th Judicial District:                                 Lauren Reeder (D)

246th Judicial District:                                 Angela Graves-Harrington (D)

263rd Judicial District:                                  Amy Martin

269th Judicial District:                                  Cory Sepolio (D)

295th Judicial District:                                   Donna Roth (D)

245th Family Judicial District:                    Tristan H. Longino (D)

247th Family Judicial District:                    Janice Berg (D)

248th Family Judicial District:                    Hilary Unger (D)

257th Family Judicial District:                    Sandra Peake (D)

280th Family Judicial District:                    Barbara J. Stadler (D)

308th Family Judicial District:                    Gloria Lopez  (D)

309th Family Judicial District:                    Linda Marie Dunson (D)

310th Family Judicial District:                    Sonya Heath (D)

311th Family Judicial District:                    Germaine Tanner (D)

312th Family Judicial District:                    Clinton “Chip” Wells (D)

314th Family Judicial District:                    Michelle Moore (D)

315th Family Judicial District:                    Leah Shapiro (D)

District Clerk:                                                         Marilyn Burgess (D)

 

Harris County Races

County Judge:                                                              Ed Emmett (R)

County Commissioner: Pct. 2:                           Adrian Garcia (D)

County Commissioner Pct. 4:                            Penny Shaw (D)

County Clerk                                                                Diane Trautman (D)

County Treasurer                                                     Dylan Osborne (D)

County Probate Court No. 1                             Jerry Simoneaux (D)

County Probate Court No. 4                             James S. Horwitz (D)

County School Trustee Pos. 3-AL:                  Richard Cantu (D)

County School Trustee Pos. 4-P.3:                  Andrea Duhon (D)

County School Trustee Pos. 6-P.1:                  Danyahel Norris (D)

 

Propositions

City of Houston Prop A                             FOR

City of Houston Prop B                             AGAINST (yes, a tough choice)

 

 

 

Texas Leftist has chosen to endorse candidates because they have demonstrated a commitment to advancing public policies that will improve the lives of Texans.  Though each person’s individual positions vary, they are generally candidates that stand for equality, social justice, healthcare expansion, living wage, economic prosperity and common-sense governance.

The following resources were also consulted for the 2018 Texas Leftist endorsements: Off The Kuff’s 2018 interview seriesDos CentavosHouston GLBT CaucusProject Vote SmartThe Texas TribuneThe Houston Chronicle Endorsements, The Dallas Morning News Endorsements,  The League of Women Voters Guide, The Longview News Journal and Ballotpedia.

 

2 thoughts on “Texas Leftist 2018 Endorsements”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.